W jaki sposób czyścić dywany?


pranie dywanu

Codzienne sprzątanie kuchni, dłuższe porządki w weekendy z dokładnym wycieraniem kurzy, zamiataniem, czyszczeniem tu i ówdzie różnych pomieszczeń – jest to rzeczywistość niejednego domu, niejednej rodziny. Na pierwszy rzut oka wszystko zostaje ogarnięte, nic tylko usiąść z kubkiem kawy na wygodnej kanapie i się relaksować.

Niestety brud lubi się zbierać na tapicerowanych meblach i dywanach, a my często o tym zapominamy. Zwykłe odkurzanie może nie wystarczyć, raz na jakiś czas trzeba poświęcić trochę więcej uwagi meblom i wykładzinom. Wiesz, w jaki sposób należy czyścić dywany?

Domowe sposoby – skuteczne i tanie

Dużo osób odchodzi w ostatnich latach od silnych środków chemicznych z uwagi na dbałość o naszą planetę. Coraz popularniejsze stają domowe sposoby na usuwanie plam i odświeżanie materiału. Na świeże plamy dobrze zadziała odrobina proszku do pieczenia, sól czy ocet kuchenny. W przypadku tłustych plam sprawdzą się produkty absorbujące tłuszcz takie jak talk. Gdy dywan wymaga odświeżenia, nieładnie pachnie, wystarczy pozostawić na nim rozsypaną sodę oczyszczoną na kilka godzin i dodać parę kropel olejku eterycznego o właściwościach antybakteryjnych, następnie odkurzyć.

Gdy dywan wymaga dogłębnego oczyszczenia

Są sytuacje, w których tradycyjne, babcine metody się nie sprawdzą i trzeba sięgnąć po najnowsze technologiczne rozwiązania. Popularną metodą jest tzw. pranie ekstrakcyjne. Jest to dogłębne oczyszczanie tapicerki, wykładzin i dywanów, które składa się z kilku faz. Po pierwsze należy porządnie odkurzyć dywan. W drugim etapie następuje odplamianie i szczotkowanie materiału. Potem specjaliści wykonują czyszczenie wstępne za pomocą spryskiwaczy, a na końcu materiał jest płukany wodą ze specjalnym środkiem przy wykorzystaniu maszyny natryskowo-ssącej. Zdaniem ekspertów jest to metoda bardzo skuteczna, a jej efekty utrzymują się przez długi czas. Dodatkowym atutem jest to, że jest to rozwiązanie delikatne dla materiału i nie pozostają na nim ślady po zastosowaniu środków chemicznych.

Na co dzień powinniśmy dbać o dywany dokładnie je odkurzając, aby pozbyć się zwykłych zabrudzeń i drobnoustrojów. Plamy usuwajmy na bieżąco, wtedy domowe sposoby dobrze się sprawdzą, a w przypadku uporczywych zabrudzeń czy zwykłej konserwacji materiału sięgnijmy po specjalistów w tej dziedzinie. Dzięki temu nasz ulubiony dywan będzie nam służyć przez lata.